Żadan laureatem polskiego konkursu literackiego

Laureatem drugiej edycji polskiego konkursu literackiego dla ukraińskich pisarzy został Serhij Żadan, twórca z Charkowa na wschodniej Ukrainie. Nagrodę im. Josepha Conrada, ufundowaną przez Instytut Polski w Kijowie, wręczono mu w sobotę wieczorem.

теґи: література

"Otrzymywanie nagród jest bardzo przyjemne, tym bardziej, że zawsze dobrze współpracowało mi się z Instytutem Polskim. Miło jest znaleźć się w tym towarzystwie, szkoda jednak, że nagrody nie można podzielić na wszystkich nominowanych" – powiedział Żadan podczas uroczystości. Nagroda im. Conrada jest przyznawana za konsekwencję w twórczości literackiej, innowacyjność formy, łamanie stereotypów i uniwersalność przesłania. Jej laureata wybiera polsko-ukraińskie jury.

Zwycięzca konkursu otrzymał 3 tysiące euro, oraz półroczne stypendium w Polsce w ramach programu stypendialnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego RP "Gaude Polonia". 35-letni Żadan jest pisarzem, poetą i tłumaczem. Jego najbardziej znane książki – "Big Mac", "Depeche Mode" i "Hymn demokratycznej młodzieży" zostały przetłumaczone na język polski. Prócz Żadana w trójce nominantów znalazły się pisarka z Kijowa Tetiana Malarczuk i Natałka Sniadanko ze Lwowa. Nagrodę im. Conrada po raz pierwszy wręczono dwa lata temu. Otrzymał ją wtedy Taras Prochaśko, reprezentant tzw. fenomenu stanisławowskiego, którego głównym przedstawicielem jest Jurij Andruchowycz.