Mikołajki Folkowe
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe" w Lublinie
Muzykę inspirowaną folklorem różnych narodów, a także łączącą folk m.in. z jazzem, hip-hopem i rockiem, zagrają zespoły z Polski, Ukrainy, Białorusi, Rosji na 19. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Ludowej "Mikołajki Folkowe", który rozpocznie się w czwartek w Lublinie.
Na festiwalu organizowanym przez Akademickie Centrum Kultury "Chatka Żaka" zaprezentuje się ponad 30 różnych kapel i wokalistów. "Staramy się iść z duchem czasu i prezentować różne trendy w muzyce folkowej, różne eksperymenty i poszukiwania artystów. Na festiwalu nie zabraknie też tradycyjnego folku akustycznego" – powiedziała PAP współorganizatorka festiwalu, Agnieszka Matecka z zespołu Orkiestra Świętego Mikołaja.
W części konkursowej "Mikołajek" wystąpi 16 zespołów – z Polski i Białorusi – zakwalifikowanych spośród 26 zgłoszonych. Zaprezentują one różne interpretacje m.in. pieśni ludowych z Wojciechowa, tradycyjnych utworów Śląska i Suwalszczyzny, aranżacje muzyki klezmerskiej, cygańskiej, irlandzkiej, hebrajskiej. Będą też autorskie kompozycje inspirowane muzyką żydowską, ormiańską, tatarską, rosyjską, słowiańską, celtycką, a także folk-rock i elektrofolk.
Poza konkursem można będzie posłuchać koncertów m.in. grupy Vedan Kolod z Syberii odwołującej się do najstarszej muzyki rosyjskiej, polsko-greckiego zespołu Gendos&Jorgos grającego etno-jazz, folk-metalowej kapeli Morhana oraz jednej z najważniejszych polskich grup folkowych – Orkiestry Świętego Mikołaja.
Na festiwalu specjalny koncert zagra polski zespół Kwartet Jorgi, który będzie wykonywał muzykę w trakcie projekcji filmu "Janosik". Ten pierwszy słowacki pełnometrażowy film powstał w 1921 r. Zrealizowała go ekipa debiutantów – Ludovit Jaroslav Siakel i jego brat Daniel. Po premierze film zaginął, odnalazł się dopiero w 1970 r. w Chicago, a następnie został zrekonstruowany. W 1995 r. wpisano go na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.
Szczególne miejsce na tegorocznym festiwalu zajmie kultura Ukrainy. W ramach "Mikołajek" zaplanowano koncerty, pokazy filmowe i spotkania pod hasłem "Ukraina w centrum Lublina". Można będzie m.in. posłuchać zespołu Hucuł Calipso, który łączy karpackie tradycyjne motywy muzyczne z inspiracjami z hip-hopu i jazzu, oraz ukraińskiego zespołu KoraLLi, grającego muzykę, którą sam określa jako etno-funk-rock. Natomiast w greckokatolickiej cerkwi w Lublinie koncertować będzie lwowski duet Doschid Soncia, prezentujący tradycyjny śpiew ukraiński w nowoczesnych aranżacjach.
Festiwalowi towarzyszyć będą też warsztaty: gry na didgeridoo (drewniana trąba, tradycyjny instrument Aborygenów), gry na drumli (metalowy instrument szarpany), a także zdobienia ceramiki, wykonywania ozdób z koralików i ozdób choinkowych.
W holu "Chatki Żaka" można będzie obejrzeć wystawę zatytułowaną "Kolekcjoner – współczesny folklor miejski kibicuje", na której zaprezentowana zostanie kolekcja szalików kibiców piłkarskich różnych drużyn z Polski i świata.
"Mikołajki Folkowe" potrwają cztery dni. Zakończy je koncert "Folk i okolice" w wykonaniu zespołu Akurat.
© Wyborcza.pl